Street Racer STR motoros kesztyű a MotoZemtől

Szarajevo és a halottak napja

A hétvégén kiruccantunk Bosznia-Hercegovinába egy ismerőssel, aki hosszabb időn át dolgozott ott, együtt a helyiekkel. Szarajevoban szálltunk meg, onnan jártuk a várost, a környéket egészen Mostarig. Idehaza fájón éljük meg szeretteink elvesztését, bár azt hiszem leginkább önmagunkat, a minket ért veszteséget siratjuk. Nem értjük a miérteket, pereljük a sorsot, az istent - kinek-kinek hite szerint. Sajnáljuk a kedvest, aki szép kort ért meg, és sok-sok közös boldog percre emlékezhetünk, és még jobban az ifjút, aki előtt még ott állhatott volna egy örömteli élet.
Amikor szarajevói bérelt lakásunk első reggelén elhúztuk a függönyt, pillantásunk rögtön egy- a domboldalban végtelen hosszan elhúzódónak tűnő - temetőre esett. Megdöbbentő látványt nyújt a napfényben csillogó fehér fejfák tengere. A ház másik oldalra eső ajtaján kilépve a másik temetőt láttuk. A feketét. A muzulmán síremlékek fehér, a szerb-horvát sírok fekete kővel "ékesek". A város négy évig állt ostrom alatt, az állóháború stratégiai célja a pszichikai megtörés volt. Ennek eredményeként a halottak is inkább nők, gyermekek, akik mindennapi életüket élték, hiszen négy évig nem lehet óvóhelyre bújni. Játszottak az utcán, elmentek az iskolába, sorban álltak kenyérért. Megdöbbentő látvány a rengeteg sír a házak között, a halottak száma jóval tízezer fölött volt. Csak a függetlenséget kívánták, a szabad vallásgyakorlást, a döntés lehetőségét. Aztán egy reggel arra ébredtek, hogy tankok és lövegek veszik körbe a várost, és minden mozdulatra, fény felvillanásra lőnek rájuk. Nincs áram, étel, fűtés - igaz, ablakok és falak sincsenek. Beszélgetnek a gimnázium udvarán, próbálnak krumplit venni a piacon vagy várják a buszt, és helyette szilánkokat ontó gyilkos lövedék érkezik. Nyomaik a mai napig láthatóak az utcákon piros betonnal kiöntve: Sarajevo rózsáinak nevezik őket. A város feletti kilátóról letekintve legalább 8 nagy temetőt látunk, és az utcák között számtalan kisebbet. Nincs család a városban, akinek ne lenne nem katona halottja (is).
Mindez 1992-96 között történt, tőlünk alig 500 km-re, a "felvilágosult nyugat" rezzenéstelen tekintete előtt. Halottak napjára készülve virágtengerbe öltözött a vidék. Mindenütt gyönyörű koszorúkat, hatalmas krizantém bokrokat vittek a sírokra, virágba-gyertya fénybe borult a város. Mégsem hallottam sírást, nem érzékeltem nyomott hangulatot - igaz, flancot sem láttam. Az emberek családosul zarándokolnak ott is a temetőkbe, szívükben békével emlékeznek, majd leül a család egy kávézóban/teázóban vagy az otthonuk teraszán, beszélgetnek, emlékeznek - együtt vannak! Nem láttam reményvesztett, rossz kedélyű, morcos arcokat. Ezek az emberek megjárták a hadak útját, a hangulatuk mégis békés, mondhatni derűs. Azt gondolom, tanulhatnánk tőlük, átgondolhatnánk, igazán olyan nagy-e a gondjaink többsége, amiért a mindennapjainkban rutinszerűen nyafogunk!
  • Like
Reactions: 1 person

Hozzászólások

a " felvilágosult nyugat" ... a középkorban is ezt gondolták magukról, miközben a legtöbb tudományban ( matek, orvoslás, stb. ) messze a leszólt kelet mögött voltak.
Tényleg szép Brigó.
 
Köszi lányok! Az ilyen utak felérnek nálam egy paradigma váltással, kicsit helyre rakják az elkényeztetett személyiségem. Rögtön tudom, mit jelentenek a hála, béke szavak. Egyébként az út Sarajevo és Mostar között valami elképesztően gyönyörűűűűűűű!
 

Blogbejegyzés információ

Szerző
Brigó
Olvasás
709
Hozzászólások
12
Utolsó frissítés

Motoros blogok további bejegyzései

Brigó további bejegyzései

Oszd meg ezt a bejegyzést

CsamShop kendők

Back
Oldal tetejére