Street Racer STR motoros kesztyű a MotoZemtől

Sajátmotor teszt: MZ ETZ 251

ETZ 251: az itthon forgalmazott legmodernebb szocialista motorkerékpár. A jó öreg 250-es ETZ utódja: 12V-os elektromos rendszer, elektronikus gyújtásrendszer, tárcsafék, némileg átdolgozott futómű, motorblokk, és korszerűbb design jellemezte.
etz251.JPG

A gép kifejlesztésekor a 125/150-es és a 250-es ETZ lett alapul véve. A váz nagyban hasonlít a kis ETZ-hez, de a híresztelésekkel ellentétben nem ugyanaz! Tehát egy átdolgozott, rövidebb, és kellően erősített vázba került bele a 250-es blokk, ami szintén számos módosításon esett át: más a motortartó, a henger, hengerfej, karburátor, és a teljes kipufogórendszer. A megszakító helyett Hal-jeladós elektronikus gyújtásrendszert kapott.

A design nagyban hasonlít a 125-ösök designjához, a legfőbb eltérés a tankban mutatkozik meg: a 251-es nagyobb, 17.5 literes tartályt kapott, de a főbb külső jegyek azonosak. A 251-es új villamos elemeket kapott: a lámpa és irányjelzők a Simson Rollerével azonosak. Alkatrész ügyileg tehát szinte minden beszerezhető hozzá, csak ismerni kell melyik alkatrész melyik típuséval azonos. Ezek alól kivételek a típusspecifikus alkatrészek: henger, kipufogó könyök csak 251-es használható, kipufogó esztétikai okból szintén a 251-es gyári ajánlott. Egyedi a műszertartó is, de helyettesíthető bármelyik típusú ETZ tartóval.
cutview2.jpg

Műszakilag egyszerű, könnyen javítható típus, és ez a legfőbb gyengéje: mindenki azt hiszi hogy ért hozzá, csak aztán ez nem egészen van így. Ennek eredményeként mindenki kókányol rajtuk valamit, amitől aztán megbízhatatlanná válnak ezek a gépek. Pedig alapvetően kiforrott, megbízható típusról van szó, a konstrukció a 251-essel már fejleszthetősége határait érte el.

Gyakori hibaokok:

teleszkópszimering: elöregszik, megadja magát, és az olaj szivárogni kezd. (Az enyémben még gyári szimering volt, 21 évesen kellett kicserélni – az újak nem bírnak ennyi időt)

kuplungleforgás: a kuplung kúpon van a főtengelyen, szakszerűtlen szerelésnél elforog, tönkretéve a kuplungagyat és a főtengelyt is. Hangsúlyozottan csak a kókányolás, a szakszerűtlen szerelés okozza ezt a hibát!!!
tárcsafék gondok: szivárgás, levegősödés, stb. Bár filléresek (50-100Ft) a szükséges utángyártott alkatrészek, de igen gyatra minőségűek is. Oda kell figyelni milyen alkatrészt rak be az ember, sok felesleges munkától menthet meg.

Mint mindennél, a 251-esnél is igaz, hogy ha megfelelő gazdától való a gép, aki odafigyelt rá, és nem gyilkolta, akkor megbízható, örök, elpusztíthatalan motort lehet kifogni.

Menettulajdonságok:
Súlya 152kg, ehhez képest meglepően kézreálló, könnyen mozgatható. 21 lóerő, végsebesség 125-130 körül (ez valós sebesség, nem olyan mint a kínai fosoknál, mint a keeway 125ös megy óra szerint 120-al, valójában meg 80-al :D:D:D) Utazó 100 körül kényelmesen, az áttételt érdemes lehet megváltoztatni. Fogyasztás: 3 és 6 liter között. Egy jó állapotú gép 4l körül fogyaszt, de Tátra túrán volt olyan is akinek 3.5L/100km jött ki a még a hegyes szakaszokon is. Nekem 4 és 5 között van, attól függően hogy mennyire húzom neki (5 liter utassal 110). A négy átömlő miatt motorja 3000 alatt erőtlen, 3500nál kezd ébredezni, 4000től pedig elkezd húzni. 5500-nál van teljesítménymaximum, 6000 fölé nem érdemes pörgetni.

Kezelhetőség: csajoknak problémás lehet a berúgó, bár visszarúgásra szerencsére nem nagyon hajlamos. Kuplungja az általam eddig próbált motorok közül talán a 250-es MZ-nek a legkönnyebben kezelhető, városban is nagyon kényelmes. Váltója a szocimotorokhoz képest pontos, precíz, a mai japán gépekhez nyilván nem szabad hasonlítani. Az első fék meglepően jó tud lenni, de a hátsó dob is megbízható. (Pl. egy Keeway-nél fényévekkel jobb fékjei vannak az MZ-nek!) Jó gumival nyugodtan lábtartóig dönthető a 251-es. A régi 250-hez képest fordulékonyabb, szerpentineken jobban érzi magát. Váza a mai motorokhoz képest nem túl merev, de utcai használatnál nem lehet átlépni a határait. Üzemi fordulaton rezgés nem tapasztalható, a motor csupán 1300-1400 körül hajlamos rezegni. Ülése kényelmes, hosszú távon is. Egy Klauzer csomagtartót, esetleg dobozokat felrakva nagyon jól pakolható, akár hosszabb túrákra is.
MZ_ETZ_251.jpg

Tuning: sok értelmét nem látom, mivel egy hagyományos felépítésű, kiforrott erőforrásról van szó, sok extrát nem lehet kihozni tetemes fogyasztásnövekedés nélkül. Amit viszont érdemes: felfúratni 300-asra (Bambinál). Érezhető nyomatéknövekedés érhető el ezáltal, dombokat, emelkedőket sokkal jobban bírja, nem kell visszaváltani. Akár a fogyasztás is csökken némileg a tapasztalatok szerint. Érdemes elektronikus feszültségszabályzót, elektronikus indexet beszerelni (kb. 2000Ft költség összvissz). Ha valaki sokat motorozik, megérheti egy Bing karburátor beszerzése. Ezt a nálunk már nem forgalmazott utolsó szériákra szerelték gyárilag, kb. 1 literrel kevesebb fogyasztást eredményez mint egy régi kopottabb BVF karburátor.

Alkatrészárai mai viszonylatban nevetségesek: kuplungszett 1400Ft, komplett minőségi láncszett (első, hátsó lánckerék, erősített RK lánc, 2db láncvédő) 14000Ft cakkpakk mindenestül. Fékbetét szett 700Ft, fékpofa szett 1200Ft. Üléshuzat 1000Ft, Klauzer csomagtartó 5000Ft. Kompett hátsó lámpa 1500Ft, index 1000Ft. Bowdenek 300Ft/db. A gyári alkatrészek meglepően jó minőségűek, időtállók. (pl. a 21 éves gyári indexeim nincsenek nagyon megfakulva, míg ismerős 6 éves keeway vacakján már cserélni kellett, és már újra fakó) Vásárláskor persze nem árt figyelembe venni, hogy legyen valaki ismerős, aki legalább a kisebb karbantartásokat meg tudja csinálni, hiszen rendszeres karbantartást, gondozást igényel a típus.

Nekem már 8 éve áll legalább egy MZ a garázsban, és bár már sok motor megfordult nálam, MZ-m mindig maradt, mert olcsón fenntartható, megbízható gépek. Aki azt mondja hogy nem azok, az egyszerűen nem ért hozzá. Pont.

Hozzászólások

Annó 98-ban megjártam vele NDK-t meg West Berlint.
Csak a feszszabályzó ment tönkre, meg az akksi, meg az összes izzó...
Egy napos utánajárással sikerült beszerezni hozzá mindent.
 
Hát az én 250-esem azért többet tudott végre (140 km/h és akkor forgott 6000-et bár akkor 18"-os kerék volt benne hátul és megpiszkált katona auspuff! ;)) és még tudott volna forogni többet is!
 
Hát igen, az MZ-t lehet szeretni, ennek még van lelke! Olyan élményeket is tud nyújtani amit más nem (lásd nekem a Tátra-túra :))
lator: NDK-t '98-ban? ;)
ZP: nos, nekem negyedikben forog 120-nál 6000 körül :) De nem szoktam pörgetni, csak néha előzéskor megy 5000 fölé, általában 4500 körül már feljebb váltok. Mint már mondtam, ez 300-as, nem kell szétforgatni, van nyomatéka :)
 
Hát az ETZ-nek a leggyengébb pontja a váz, és sajnos ez az, amivee nem lehet mit kezdeni. Ebbe legalább jobb a Czetka (sokkaa). A teleszkópot lehet keményítteni. Lehet plusz szimmeringházat rárakni, én azzaa elállítottam minden szivárgást (350-es CZ-re raktam egy illyen villát a tárcsafék miatt, mer az télleg nagyon jó). Vigyázzatok, Trabant dugóvaa nem lessz 300-as, csak 263-as, és ha nehezebb dugót fogtok ki, mind a gyári, rosszabb lessz lényegessen! Megéri beszerezni a gyári 300-as hengert és hengerfejet.
Egyébként úgy tudtam, hogy a 250-es vót 21LE, a 251-es má 23 vót gyárilag. Vót teszt a Motor Katalógusba valamikó 1995 környékin.
Egyébként szép gépek. Csak hát az a váz... nem is tudom, mér nem az MZ eggyetlen normális vázát, a Perkettes szimplacsöves bölcsőjit tették a későbbi típusokba!
Engemet zavart, amit említetté, hogy 3000-ig semmi nincsen. Egyébként télleg nem olyan rossz.
 
Sajnos a váz valóban olyan amilyen. Sokan szidják hogy gyenge, csavarodik. Ez persze természetesen igaz, de ha az ember nem pakolja fel extrém módon a hátulját, és nem tör stretracing babérokra, akkor nem lehet észrevenni. Sok pakkal, vagy utassal feszegetve a határokat tényleg érezni hogy csavarodik, de utassal meg eleve menjen az ember óvatosan ;) (Egyébként a 125-ös TS után valami extrém módon stabil az ETZ váza is)
Teleszkópot nem bántottam, nekem a gyári hangolással is jó a futómű. Olajam már nem szivárog a szimeringcsere óta. JAWAnál megcsináltam a könyvedben leírt duplaszimeringes dolgot, ott tényleg remekül bevált.
Trabantdugót nem ajánlom! Lehet kapni 301-es dugattyút (75.50 átmérő), elvétve még gyárit is! De a lengyel is elég jó. Indiai az olcsó, gondolom sz@r is. A 250-es henger elbírja a felfúrást azt hiszem 76,50ig biztonságosan. Utángyártott 301-es henger 30 rongy körül van, az elég sok érte...
A 251 is 21 paripa, a 301-es volt 23 ló.
A négy felömlő miatt sajnos erőtlen alul, ilyen téren a peregyes sokkal jobb volt (még ha két pacival gyengébb is volt). (egyébként szerintem ez kb ugyanígy van a 638-as dzsaffával is. ott se tett jót a plusz két átömlő)A Tézé 250-esként tényleg elég gyenge 3000ig, de 300-asként azért sokkal használhatóbb. 250ként 4000 alatt nem nagyon lehet vele menni, 300ként viszont 3300 körül már használható.
 

Blogbejegyzés információ

Szerző
Gabsic
Olvasás
13,949
Hozzászólások
16
Utolsó frissítés

Tagok Blogjai további bejegyzései

Gabsic további bejegyzései

Oszd meg ezt a bejegyzést

CsamShop kendők

Back
Oldal tetejére