Street Racer STR motoros kesztyű a MotoZemtől

Bányarekultiváció 2.

Nyomon tovább a süket dumát, hogy megjegyezzem még jobban! :D

Bányászat utáni területrendezés, bányászati területek helyreállításának története Magyarországon
Először Zsigmond királyunk 1400 környékén hozott egy ilyen rendeletet, ami valami nem engedte beszántani a kivágott erdők talaját.
A következő okos, előrelátó ember, azaz nőszemély Mária Terézia volt, aki rendeletében előírta, hogy a bányahányókat fásítani kell.
Aztán 1960-ban született meg az 1960.évi III. törvény, ami szerint " a bányavállalatnak legkésőbb a termelés befejezésével a külszíni területen a megszűnt vagy korlátozott használhatóságot tájrendezési kötelezettségeinek megfelelően vissza kell állítani az eredeti, vagy ahhoz közeli állapotra".
1970. környékén kezdtek el foglalkozni a meddőhányók kezelésével. Eszerint annak anyagát elkezdték út- és gátépítésekhez, terepfeltöltésekhez, cement- vagy téglagyártáshoz, illetve erőművi folyamatokhoz használni.
Aminek az anyagát nem tudták felhasználni semmire, azt a meddőhányót igyekeztek növénytakaróval borítani, ennek céljából a mátraaljai bányák meddőhányóiban indultak meg kísérleti növénytelepítések.
1980-tól kötelező már újrahasznosítási tervet készíteni a felhagyott bányákra, ekkor születtek meg az erre a célra szánt állami támogatások, bírságok és ekkor készült el a védett területeken elhelyezkedő, rekultiválandó bányák katasztere is.
1982-ben hozták létre a Földvédelmi Alapot, amelynek célja, hogy támogatásokat biztosítson az újrahasznosításhoz. :alszik:

Hozzászólások

Itt a közelünkben van egy régi sóderbánya. Néhányan talán úgy ismerik,hogy Cinkotai bányató :) Oda hortuk a kutyákat úszni nyáron, tök jó kis hely volt. Pár éve a két tóból álló gödör egyik felét elkezdték szeméttel feltölteni. Állítólag ebben a gödörben volt a tavat tápláló forrás is. Mos az egész területet lekerítették, kiírták,hogy bánya, és a maradék gödröt is építési (és még ki tudja milyen) hulladékkal töltik fel.
Nyilván a végén itt is lakópark lesz, ahogy ez a közelében lévő szemétbányával is történt korábban...

Nem tudom, segítettem-e a tanulásban. :)
 
15.000 bányászati tevékenységből eredő tájseb van idehaza. Igen, sajnos a kezelés egyik módja, hogy feltöltik a gödröt valamivel és úgy csinálnak, mintha nem is lett volna ott semmi. :(

Nem lehet ezt az egyetemen hangoztatni, de crosspályát csinálni egy leállított bányából még mindig inkább számít környezetbarát megoldásnak, amint feltölteni ki tudja milyen eredetű szeméttel a gödröket, ráhordani pár méter termőföldet és építeni rá bármit, ami nem is emlékeztet senkit arra, hogy ott kiharaptak egy nagy részt a földből.
Aztán persze majd csodálkoznak, amikor a zsírúj lakótelep elkezd megsüllyedni, meg nyomorék csecsemők születnek mindenhol.

Mondjuk ha csak inert(építési tevékenységből száramzó) hulladékkal töltik fel, az nem annyira gáz, mert az elvileg nem bomlik tovább.

Gyakorlatilag minden ismeretünk eseti dolog.
Pl. a 22.kerületben a Metallokémia meddőjével töltötték fel a lakóházak kertjeit és csak 20év múlva(most) figyeltek fel arra, hogy a 22.kerületi általános iskolások értelmi szintje nem felel meg az átlagnak, akkor kezdetk kutatni és akkor jötek rá, hogy sugárfertőzötta talaj. Most(1-2éve) indult meg az a folyamat, aminek keretein belül a szennyezet földet "lenyesik" a kertekben és újratöltik nem szennyezettel.
Gáz!
Mindent 2x meg kell gondolni, mielőtt 1x hibásan avatkozunk a természet rendjébe.
 

Blogbejegyzés információ

Szerző
Ablak Zsiráf
Olvasás
1,007
Hozzászólások
4
Utolsó frissítés

Tagok Blogjai további bejegyzései

Ablak Zsiráf további bejegyzései

Oszd meg ezt a bejegyzést

CsamShop kendők

Back
Oldal tetejére