Vidék 2017 Július 1
Milyen szív az, akinek kezében elhervad nemcsak a páfrányvirága, de minden virág? Mer-e hozzáérni bármilyen virághoz?

Hadd írjak le én is egy legendát. Szent László hermája Győrben látható, a Székesegyházban. A királyság idejében, koronázáskor felnyitották a hermát, és az új király nagy elődjének koponyájára téve kezét tette le királyi esküjét. Minden évben, Szent László napján, körbehordozzák a Belvárosban, és kérik a Nagy Királyt (ki életében fejjel magasabb volt bárkinél), védje meg a várost.
Szent Lászlót a székelyek védőszentjükként tisztelik, s nem volt ez másképp a középkorban sem. Történt egyszer, hogy a székelyeket igencsak szorongatta az ellenség. Félő volt, hogy legyűrik őket, és a közeli kolostorban őrzött hermát megkaparintják, ezért az egyik szerzetes elrejtette azt egy titkos ajtó mögé, s rendszeresen megnézte, ott van-e még. A csatában a székelyek Szent László királyukhoz fohászkodtak segítségért.
Egyszercsak a szerzetes rémülten vette észre, hogy a herma eltűnt. Jelentette is ezt a rendfőnöknek, s a herma keresésére indultak.
Ugyanebben az időben a csatában megjelent egy hatalmas termetű fekete lovag. Óriási pallosával rendet vágott az ellenség soraiban, akik ezt látva, fejvesztve menekülni kezdtek. A székelyek megnyerték a csatát. S a fekete lovag, ahogy felbukkant, ugyanolyan nyomtalanul el is tűnt.
A szerzetes a rendfőnökkel együtt sehol sem találta a hermát. Ismét megnézték a titkos ajtó mögött. S lám: a herma ott volt: verejtékben fürödve...

Egyszer ezt a legendát elmondtam - nagy nehezen, meghatott könnyeimmel küzdve - egy iskolás csoport füle hallatára, Győrben, a Székesegyházban. A második mondatomnál csönd lett, mindenki figyelt. Még a tanár is... utóbb kiderült, hogy Szent Lászlót úgy megtanulták, mint semmi mást töriből...
Szegecs és Yamina kedveli ezt.